vzdělávací kurzVýroky ministra zdravotnictví Válka považujeme za nešťastné a nekorektní 

Výroky ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, které zazněly v rozhovoru pro Deník N 1. března 2023 a týkaly se vývoje reformy péče o duševní zdraví a fungování center duševního zdraví, považujeme za nešťastné, nekorektní a poškozující práci všech, kteří se zasazují o pozitivní změny v oblasti psychiatrické péče.  

Ministr Válek v rozhovoru mimo jiné uvedl, že reforma péče o duševní zdraví v předchozích osmi letech „zdevastovala“ psychiatrii a centra duševního zdraví vznikla „jako plod upřímné, hluboké nenávisti premiéra Babiše s ministryní Maláčovou“.  Rozhovor si můžete přečíst ZDE

Naše organizace se staví za stanoviska:

S tvrzením ministra zdravotnictví nesouhlasíme. Víme (a rozhodně nejen my), že reforma péče o duševní zdraví: 

Věříme, že pan ministr Válek dokáže změnit svůj pohled na oblast reformy péče o duševní zdraví a stane se společně s námi jedním z hybatelů změn v oblasti psychiatrické péče směrem k naplnění cílů reformy.  

A jak naplňujeme cíle my?

Již 1. 6. 2023 otevřeme nové Centrum duševního zdraví v Náchodě, které se tak stane jedním z prvních svého druhu v České republice – vzniká totiž bez projektové podpory ministerstva zdravotnictví. Jeho založení by nebylo možné bez výrazné finanční podpory ze strany Královéhradeckého kraje a měst i obcí náchodského okresu.  

Současně věříme, že se ministerstvo zdravotnictví vrátí do role garanta reformy a bude podporovat vznik dalších center duševního zdraví i rozvoj těch stávajících. Je třeba si uvědomit, že role státu je při vzniku nových center duševního zdraví nezastupitelná. Stát se k tomuto zavázal i na mezinárodní úrovni, a to ratifikací Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením.