vzdělávací kurzStřípky z klubu v Jičíně

V našem středisku v Jičíně mají rozmanité klubové aktivity. Nedávno proběhlo tvoření na téma vejce. Proč a jaký význam mělo? Napsala naše sociální pracovnice právě z Jičína:

Čas od času s klienty v klubu tvoříme. Účast nebývá hojná, spíš odvážnější jednotlivci. Tentokrát se nás sešlo víc a dařilo se. Inspiraci poskytlo (jak jinak v dubnu) vejce. To obyčejné, prosté a zároveň dokonalé, život či překvapení skrývající vejce.

Setkání jsme zahájili výtvarnou rozcvičkou a na velkém formátu jsme vykroužili celými pažemi četné elipsy, někdo i obouruč, aby pošimral obě hemisféry. Ostych a obavy některých z toho, jak úkol zvládnou a čím se předvedou, opadly. Následovala výzva užít si barevnou divočinu. Vymýšleli jsme pojmenování pro situace, v nichž vejce přišlo k strakatému kabátku a divte se nebo ne, Velikonoce nikoho nenapadly. Z našich vajec se měli líhnout chameleóni, slepice modelky či pávi kráčející na módní přehlídku, pestří papoušci…

Nad obrazy jsme se pak všichni společně pozastavili a nechali je na sebe působit. Vnímali jsme svoje pocity a mluvili o nich. Zjistili jsme, jaké barvy a tvary v nás vyvolají klid nebo rozruch, zvědavost, uzemnění a stabilitu, svěžest nebo zmatek, a zda to koresponduje s autorským záměrem. Padaly výrazy jako sofistikované vejce, ukázněné, intelektuální, saturované nebo architektonické. Ujasňovali jsme si významy a obohatili slovník. Tvořivost a fantazie se dostavila v několika rovinách.