vzdělávací kurzBabička zvracela a žádala o šnaps. I tak u nás může vypadat klubová aktivita

Každý měsíc nabízíme klientům v rámci volnočasového KLUBu ve středisku v Jičíně dramaterapii s Aničkou. Pokaždé je lekce na nějaké téma. Tentokrát si na klienty Anička přichystala simulaci letu letadlem.

Jak tohle kreativní setkání probíhalo a proč?

Anička popisuje:„Většina z klientů nikdy neletěla, kdo ano, snažil se vzpomenout, jak vše probíhalo. Začalo se pantomimou. Předváděli jsme bezpečnostní kontrolu. Každý měl za úkol projít imaginárním rámem a předvést, co mu mohlo „zapípat“ (klíče, nůž, kružítko). Dost jsme se nasmáli. Klienti byli kreativní. To nejlepší ale teprve přišlo potom. Hlavní aktivita byla: instruktáž letušky/stevardů před odletem. Přinesla jsem přizpůsobené pomůcky (vesta, pásek, pytlík na nevolnost, respirátor místo kyslíkové masky) a názorně předvedla, jak přibližně instruktáž vypadá.

Poté se toho měli chopit klienti. Mohli to pojmout po svém např. že nemusí používat vůbec řeč, nebo nějakou smyšlenou, nemusí mluvit pravdu, atd. Nastala nervozita, ale všichni se k tomu postavili čelem a zvládli to na jedničku. Dokonce si přidávali věci navíc jako „kde jsou umístěny toalety, s jakou společností letíme atd.

Zážitek i trénink formou zábavy

Na konci byli všichni pyšní, že to zvládli. Zároveň jsme touhle sranda aktivitou jen tak mimochodem trénovali srozumitelný projev, paměť, improvizaci, a další oblasti. Svoji schopnost improvizace mi pak ještě potvrdili v následující scénce s maňásky.

Dramaterapeutičtí matadoři si sami rozdělili role, já jen podala pomůcky a bavila se. Hráli, jak prarodiče letí na dovolenou s pravnoučaty a byli fakt vtipní. Babička například zvracela a žádala letušku o šnaps na lepší náladu. Užili jsme si to všichni. A o tom to vždycky je!

Na závěr jsme se už jen zrelaxovali výrobou vlaštovek/letadýlek a každý jsme si v představě doletěli do té naší vysněné destinace. Odcházeli jsme s dobrou náladou. I vám přejeme „příjemný let“ pokud se někam chystáte.