Individuální projekty Hradec Králové Individuální projekty Pardubice podporují nás podpořte nás

Podrobnosti
aktuality

01. 03. 2022

Ve středisku v Ústí nad Orlicí v únoru proběhlo poslední setkání sociálních pracovníků a klientů v rámci recovery skupiny. 

Motivace a plány do budoucna, sebepoznání, vděčnost, naděje, odhalení silných stránek i dobrý kafe…Když jsme se zeptali klientů, co pro jim přineslo setkávání v rámci recovery skupiny, dostali jsme právě tyhle odpovědi. Vidíme a víme, že více než tříleté setkávání mělo velký smysl.

Co je to recovery skupina a proč se v PDZ s klienty věnujeme právě této aktivitě?
Anglické recovery do češtiny překládáme jako zotavení. Cílem této metody je, aby se klienti zotavili z duševního onemocnění = měli plnohodnotný život se všemi právy a povinnostmi, a to i přes omezení, které jim duševní onemocnění působí. Současně platí, že jsou do procesu svého zotavení aktivně zapojeni.

V našem středisku v Ústí nad Orlicí probíhala recovery skupina od konce roku 2018, celkem proběhlo 45 setkání. Klienti si nejdříve ve spolupráci se sociálními pracovníky definovali "PAS": P = POSTOJE – Jaká je naše naděje a zda ji dokážeme pěstovat a podporovat. Kolik máme odvahy a kterak ji podpořit. A = AKTIVITA – Dokážeme být aktivní a opustit svoji komfortní bublinu? Zkoušet nové věci "obyčejné odvážné činy" (zkusit opět řídit auto, zavolat kamarádce jít do kina) s vědomím že pokud "zabloudíme" bereme to jako poučení. S = SMÝŠLENÍ – Jakou máme vnitřní řeč? Pozitivní nebo negativní? Co s námi dělá naše vnitřní řeč?

Během setkávání si poté vytvořili zásobník pozitivních myšlenek. Při mapování různých oblastí se například zaměřili i na finanční plánování. Postupem času se povedlo vybudovat takovou důvěru, že bylo možné sdílet i věci o kterých se těžko hovoří s blízkými či rodinou. V rámci setkávání také zkoumali vlastní přednosti a učili se přejít od orientace na problémy či nedostatky k orientaci právě na přednosti.

Celkově měli klienti možnost sdílet životní příběhy a vytvořili tak skupinu se společným cílem, a to vzájemně se podporovat na cestě osobní změny – na cestě zotavení.

Naše
pobočky

Péče o duševní
zdraví, z. s.

Bělehradská 389
530 09 Pardubice

T: +420 466 400 116
E: info@pdz.cz
IC: 64 24 22 18

AKTUALITY

30. 06. 2022

Prohlédněte si naši výroční zprávu za rok 2021.

číst více

23. 06. 2022

Slavíme úspěch na Burze filantropie. 

číst více

20. 06. 2022

Opět prosíme o pomoc při hlasování v Burze Filantropie.

číst více

zobrazit starší novinky