Individuální projekty Hradec Králové Individuální projekty Pardubice podporují nás podpořte nás

Podrobnosti
aktuality

08. 03. 2021

Povídka z praxe - "Sraz u sprchy"


Je listopad. Do PDZ volá psychiatr, se kterým dlouhodobě spolupracujeme: „Měl bych pro vás takový oříšek," žádá o pomoc s jeho pacientem, který má po městě nedobrou reputaci a se kterým všechny služby už odmítají spolupracovat. Psychiatr vidí za pacientovou nemocí, bezdomovectvím a drsným, vulgárním projevem však něco víc, co ostatní nevidí. S námi má psychiatr dobrou zkušenost, že se prý věcí nezalekneme. „Jasně. Zkusíme to tedy," zní naše odpověď.
A tak kolegyně absolvuje první setkání s panem Vomáčkou v ordinaci psychiatra. Neúspěšně, pán kolegyni pošle pryč. V pořádku, stává se, necháváme otevřené. Za pár dní se pan Vomáčka přihlásí sám a chce se sejít. Sice přijde až na popáté, ale přijde. Setkání v PDZ trvá 2 hod. Kolegyně vyslechne bohatou, zajímavou historii, slyší mluvit sečtělého pána s úžasným přehledem o světě.
Následně začnou řešit problém, před kterým pán aktuálně stojí. Nemá kam jít na zimu. Všechny možnosti jsou ale pro něj uzavřené. Jediná je hospitalizace v psychiatrické nemocnici, což by řešilo i další problém - stabilizaci jeho léčby. Psychiatr by si ale přál, aby pán odjel dobrovolně, čistý, v hezkém oblečení. Ne aby tam byl přivezen jako "nespolupracující bezdomovec". OK. Pan Vomáčka nakonec souhlasí, prý pojede s bílou šálou jako elegán (má smysl pro humor).
Rozjede se velká akce. Kolegyně sežene oblečení. Zajišťuje koupání. Charita zpočátku odmítá, mají s ním špatnou zkušenost. Nakonec se podaří vyjednat, že pán k nim do sprchy může, ale za doprovodu kolegyně a dozoru policie. No...dobrá…
Nastává Den D - sraz u sprchy! Lidí jak na Orloji. Pan Vomáčka vychází čistý, voňavý, hezky oblečený. Rychle k psychiatrovi, kde už čeká sanitka. Dojemné loučení…pan Vomáčka nasedá do sanitky opravdu jako elegán (šálu černou, bílá nebyla)...podává kolegyni ruku se slovy: „Máte hezký oči a strašně moc vám děkuju!"... Ostřílená kolegyně se dojímá...i psychiatr, který v panice přiskakuje do situace s dezinfekcí na ruce, což vyvolá úsměv všem zúčastněným na tváři. Tak šťastnou cestu...

Naše
pobočky

Péče o duševní
zdraví, z. s.

Bělehradská 389
530 09 Pardubice

T: +420 466 400 116
E: info@pdz.cz
IC: 64 24 22 18

AKTUALITY

07. 04. 2021

Dobročinný bazar poskytl klientům PDZ v nouzi potravinovou pomoc.

číst více

24. 03. 2021

Zarmoutil nás odchod Pavla Šmída.

číst více

22. 03. 2021

Svépomocné skupiny pečujících osob v Chrudimi se schází online.

číst více

zobrazit starší novinky