Individuální projekty Hradec Králové Individuální projekty Pardubice podporují nás podpořte nás

Podrobnosti
aktuality

04. 01. 2021

Příběh klientky Boženy, které jsme pomohli splnit přání. 

 

Vánoční čas je za námi... ale ta sváteční atmosféra s námi zatím stále nějak zůstává.
A protože sváteční čas bývá často o splněných přáních, sdílíme s vámi dnes příběh paní Boženy, které jsme k vyplnění jejího přání dopomohli... “SPALA JSEM NA STOLE, TEĎ MÁM POSTEL A ŽIVOT, JAKÝ JSEM SI PŘÁLA"


S paní Boženou, která se potýkala s vážnými duševními obtížemi, jsme se dostali do kontaktu před rokem a půl. Denně zažívala pocity ohrožení, strach ze sousedů, téměř nevycházela ven. Paní Božena žila sama v bytě v otřesných podmínkách. Například spala na vrcholu pyramidy sestavené ze stolů, matrací a molitanů, protože "čím výš, tím větší teplo". Za celý svůj život se svým onemocněním neléčila a přidělené psychiatrické diagnóze nevěřila.
Vyčerpaná rodina už si se situací paní Boženy nevěděla rady. Oslovili tedy naši organizaci.
Od prvního kontaktu s paní Boženou bylo vidět, jak jí chybí kontakt s člověkem. Vytvořit vztah a získat její důvěru netrvalo dlouho. Kontakt jednou týdně po dobu tři čtvrtě roku nesl ovoce. Paní Boženu se podařilo motivovat k dobrovolné hospitalizaci v psychiatrické nemocnici. Důvodem byla především léčba somatických obtíží spojených s prochladnutím, odpočinek od nepřátelských sousedů, teplo a kvalitní zdravotní péče. Za dobu hospitalizace se somatické obtíže paní Boženy stabilizovaly, lékaři podchytili doposud nediagnostikovaný Parkinson, nastavili vhodnou psychiatrickou léčbu, kterou paní Božena začala poprvé v životě dodržovat. Celkem v nemocnici strávila půl roku. I přes nedoporučení lékařů a naší case managerky, se však chtěla vrátit do starého bytu.
Jelikož naše služba klade důraz na přání klienta, case managerka zmobilizovala veškeré možné zdroje v sociálním prostředí paní Boženy: praktického lékaře, psychiatričku i rodinu, která původně Boženě po hospitalizaci odmítala pomoct. Ale nakonec se společnými silami vše podařilo a umožnili jí návrat domů.
Po stabilizační hospitalizaci byla paní Božena jak vyměněná. Má náhled na své psychické problémy, užívá léky a dokonce změnila svůj pohled na psychiatrické nemocnice (v minulosti je vnímala jako největší hrozbu). Díky spolupráci všech lidí, které case managerka zapojila, nyní paní Božena bydlí v opraveném bytě, spí na posteli, chodí na pravidelné kontroly k lékaři. Největší radost jí dělá péče o zahrádku. Jednou týdně se těší z návštěvy své snachy, která jí přiveze nákup, a jednou týdně z návštěvy case managerky.
Nyní žije paní Božena život podle svých představ.


A její spokojenost je pro nás tím největším povánočním dárkem.

Naše
pobočky

Péče o duševní
zdraví, z. s.

Bělehradská 389
530 09 Pardubice

T: +420 466 400 116
E: info@pdz.cz
IC: 64 24 22 18

AKTUALITY

17. 06. 2021

Ředitel PDZ MUDr. Petr Hejzlar míří naplno do role psychiatra a organizace tak hledá do svého managementu nové tváře

číst více

16. 06. 2021

Bude pro mě PDZ užitečné? aneb děkovný dopis.

číst více

11. 06. 2021

Víte, že i nákupem zmrzliny lze podpořit dobrou věc? - Nově v našem pobočném spolku Výměník.

číst více

zobrazit starší novinky