Centrum duševního zdraví Pardubice Centrum duševního zdraví Hradec Králové Individuální projekty Hradec Králové Individuální projekty Pardubice podporují nás podpořte nás

Podrobnosti
aktuality

25. 07. 2019

Centra duševního zdraví spustila oficiálně svůj provoz, fungují od začátku července v Pardubicích a v Hradci Králové a nabízejí klientům jak sociální, tak zdravotní služby.

 

Naše organizace Péče o duševní zdraví otevřela dvě Centra pro duševní zdraví a spustila tak ve východních Čechách poskytování zcela nové služby pro lidi s duševním onemocněním. Jejich hlavním cílem je poskytovat služby v přirozeném prostředí klienta, nikoli v psychiatrických zařízeních.

Centra duševního zdraví (CDZ) vznikají po celé České republice na základě probíhající reformy psychiatrické péče. Celý program vzniku CDZ je podporován a koordinován Ministerstvem zdravotnictví ČR. Cílem CDZ je poskytovat služby v přirozeném prostředí klienta, například přímo u něj doma. CDZ je flexibilní, individualizovaná služba, která lidem s duševním onemocněním pomáhá žít smysluplný život, udržovat dobrý zdravotní stav a tím se vyhýbat psychiatrickým hospitalizacím.


Centra v Pardubicích a Hradci Králové otevřela organizace Péče o duševní zdraví 1. července 2019. V Pardubicích se centrum otevřelo na adrese Masarykovo náměstí 2792 a v Hradci Králové na Kavčím plácku 121. Svůj dosavadní tým sociálních pracovníků a peer konzultanta organizace nově pro práci CDZ rozšířila o psychiatra, psychologa a zdravotní sestry. Týmy nových CDZ fungují jako mezičlánek mezi ambulantními službami a hospitalizací v psychiatrických zařízeních. „Nabízíme intenzivnější péči než ambulance a snažíme se tak předcházet nutnosti hospitalizace či ve spolupráci s psychiatrickými nemocnicemi napomáháme ke zkracování hospitalizací. Zároveň se snažíme o integraci dlouhodobě hospitalizovaných do běžného života,“ říká psychiatr CDZ a ředitel Péče o duševní zdraví MUDr. Petr Hejzlar.


Centra lidem pomáhají např. se zajištěním lékařské péče, s projevy nemoci, s vyřizováním záležitostí na úřadech, s finančním hospodařením atd. Funkci center doplňuje manažerka CDZ Pardubice Mgr. Kateřina Kolínská: „V centru poskytujeme komplexní podporu nejen jednotlivci, který se potýká s duševním onemocněním, ale jsme k dispozici i jeho rodině. Když má klient a jeho okolí dostatečnou podporu, je schopný zvládat život s nemocí bez nutnosti hospitalizací.“ CDZ jsou místy, která poskytují pomoc opravdu všem potřebným, bez čekací doby, bezplatně a ve všech oblastech, které klienti aktuálně potřebují.

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde

Naše
pobočky

Péče o duševní
zdraví, z. s.

Bělehradská 389
530 09 Pardubice

T: +420 466 400 116
E: info@pdz.cz
IC: 64 24 22 18

AKTUALITY

20. 05. 2020

Přečtěte si, jak probíhala a co přinesla návštěva vzácného hosta z Irska, Padraiga O´Beirna, oblastního ředitele ošetřovatelství Cavan Monaghan Mental Health Services v Hradci Králové. 

číst více

19. 05. 2020

Prosíme, hlasujte pro náš projekt ZAČÍNÁME OD PODLAHY a podpořte tak vznik Centra duševního zdraví v Chrudimi.

číst více

14. 05. 2020

Jak vypadá práce sociálních a zdravotních pracovníků Centra duševního zdraví? - Pusťte si video

číst více

zobrazit starší novinky